مواردی از نابینایی به کشورهای در حال توسعه اختصاص دارد

محمد اعتماد: رئیس هیات مدیره و مدیرعامل مؤسسه خیریه عصای سفید، گفت: مؤسسه خیریه عصای سفید با اخذ لوح فعالیت از وزارت کشور و سازمان بهزیستی فعالیت می کند. از یک سو نسبت به آموزش و توانبخشی نابینایان و کم بینایان اقدام کرده و از سوی دیگر نسبت به آماده سازی فرهنگی جامعه و احقاق حقوق آنان در جهت جذب و پذیرش گروه هدف اقدام کند و بستر مناسبی برای توسعه و تعالی اجتماعی و فرهنگی نابینایان و کم بینایان فراهم کند. به گزارش خبرنگار ما،محمد اعتماد در همایش عصای سفید که در سالن همایش های سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار شد،به فعالیتهای متنوع مؤسسه خیریه عصای سفید اشاره کرد و گفت: این مؤسسه برای رفاه حال نابینایان و کم بینایان خدمات توانبخشی خود را در سه حیطه تحرک و جهت یابی، خط بریل و مهارت های زندگی ارائه می کند. وی افزود: برگزاری دوره های آموزشی رایگان شامل آموزش قرآن کریم،تواشیح، رایانه، شاهنامه خوانی، خودشناسی، صنایع دستی، داستان نویسی، تئاتر، همسرائی و آواز ایرانی از دیگر فعالیت های این مؤسسه است.

اعتماد اقدام در جهت تولید علم در حیطه های مرتبط با امور نابینایان و کم بینایان در مقاطع تحصیلی کارشناسی،کارشناسی ارشد و دکترا در رشته های علوم انسانی و ریاضی را از برنامه های این مؤسسه ذکر کرد و گفت: در هفته جهانی عصای سفید برای آگاه کردن مسئولان و مردم نسبت به مسائل و مشکلات نابینایان و کم بینایان و شناخت هر چه بیشتر مردم از توانایی های افراد نابینا و کم بینا اطلاع رسانی شد. مدیرعامل مؤسسه خیریه عصای سفید در بخش دیگری از سخنانش ارائه خدمات پزشکی به نابینایان و کم بینایان با هماهنگی پزشکان و بیمارستان هایی که در زمینه نابینایی و کم بینایی متخصص هستند را از وظابف این مؤسسه دانست و گفت: مؤسسه خیریه عصای سفید برای توانبخشی بیشتر نابینایان و کم بینایان اقدام به اهدای تجهیزات آموزشی و کمک آموزشی و توانبخشی مانند لوح، قلم، عصا، ضبط صوت و ساعتهای گویای مچی و رومیزی به صورت رایگان می کند. ضمن اینکه ارائه مشاوره به افراد نابینا و کم بینا و خانواده هایشان از برنامه های آن به شمار میرود. در ادامه این همایش، محمدتقی سرمدی عضو هیات مدیره و مدیر روابط عمومی مؤسسه خیریه عصای سفید با اشاره به آمار ۲۰۰ میلیون نفری نابینایان در جهان گفت: ۹۰ درصد موارد نابینایی اختصاص به کشورهای در حال توسعه دارد. وی افزود: اکنون شاهد وقایع تلخی مانند درگیریهای قومی و نژادی، جنگ های داخلی و خارجی، بیماریهای خطرناک و درمان ناشدنی، گرسنگی، نبود یا کمبود دارو و درمان، ضعف شدید زیرساختهای اولیه زندگی و بهداشت و تصادف در جهان هستیم که در تشدید آسیب به بینایی و افزایش آمار نابینایان تاثیر گذاشته است.

سرمدی اضافه کرد: در کشور ما در دهه هفتاد و اوایل دهه هشتاد با همت سازمان بهزیستی و مؤسسه خیریه عصای سفید و با همت و کوشش عزیزان نابینا و کم بینا، سیر سعودی آمار نابینایی متوقف شده اما در سال های اخیر به دلایل نبود معاینات پزشکی قبل از ازدواج، افزایش تصادفات و مصرف مشروبات الکلی باز هم شاهد افزایش آمار بوده ایم. مدیر روابط عمومی مؤسسه خیریه عصای سفید همچنین گفت: اکنون این عزیزان راه موفقیت شان را پیدا کرده اند و می دانند در این راه چگونه قدم بردارند. آنان مشغول سوادآموزی هستند و در زمینه های کاری هم بسیار خوب درخشیده اند و اگر جامعه امکانات بیشتری را به آنان اختصاص دهد، قطعا به موفقیت های بیشتری دست می یابند.

به مناسبت روز جهانی نابینایان عصای سفید طبق روال همه ساله از طرف مؤسسه خیریه عصای سفید جشن باشکوهی در محل همایش های سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار شد. در این مراسم کلیه هنرجویان و همدلان مؤسسه به اتفاق خانواده و اعضای هیات مدیره مؤسسه خیریه عصای سفید و مسئولین سازمان بهزیستی کشور از جمله جناب آقای مهندس سراج مدیرکل محترم سازمان بهزیستی استان تهران و جناب آقای دکتر سخنگویی معاونت محترم توانبخشی سازمان بهزیستی استان تهران و خیرین حضور داشتند.

ابتدا آقای محمدتقی سرمدی عضو هیات مدیره و مدیر روابط عمومی مؤسسه خیریه عصای سفید ضمن خوشامدگویی به مدعوین گزارشی از عملکرد مؤسسه را بیان داشتند. سپس آقای محمد اعتماد مدیرعامل مؤسسه خیریه عصای سفید ضمن برشمردن خدمات به هنرجویان نابینا و کم بینا گزارش مبسوطی بیان کردند لازم به یادآوری است که کوشش های شبانه روزی آقای محمد اعتماد برای اعتلای مؤسسه خیریه عصای سفید قابل تقدیر و ستایش است.

مصاحبه مسئولین مؤسسه خیریه عصای سفید با ماهنامه اطلاع رسانی، تحلیلی، آموزشی، فرهنگی و هنری دنیای زنان آبان و آذر ۱۳۹۳

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *